Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2017

Τη νίκη ο Παναθηναϊκός (72-59), τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε 72-59 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι «αιωνίων» για την 15η αγωνιστική της Basket League και έπιασε...

τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι Πειραιώτες που έπαιξαν χωρίς τους Λοτζέσκι, Γιανγκ και «έχασαν» με τραυματισμό τον Σπανούλη, κράτησαν τη διαφορά των 25 πόντων από το πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Κρις Σίνγκλετον που ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 26. Για τον Ολυμπιακό 14 πόντους πέτυχε ο Πρίντεζης, 13 ο Παπανικολάου και 11 ο Μιλουτίνοφ.

Ο Ολυμπιακός, που κατέβηκε στο ΟΑΚΑ χωρίς τους Λοτζέσκι και Γιανγκ, μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παρκέ και κατάφερε μέσα από την καλή του άμυνα να βρει ρυθμό και στην επίθεση. Στις δύο πρώτες επιθέσεις οι «ερυθρόλευκοι» σημάδεψαν με τον Παπανικολάου τον Χαραλαμπόπουλο, ενώ ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Καλάθη. Ο Μιλουτίνοφ με δύο επιθετικά φόλου, πρόσφερε λύσεις επιθετικά για τους Πειραιώτες, ενώ οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ με δύο σουτ τριών πόντων του Κέι Σι Ρίβερς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 20-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό. Με σερί 14-0 οι «πράσινοι» από το -8 (12-20) του δεκαλέπτου έφτασαν να προηγούνται με 6 (26-20) με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κέι Σι Ρίβερς, που πέτυχε τους 8 πόντους. Ο Ολυμπιακός βρήκε το πρώτο του καλάθι στη δεύτερη περίοδο, λίγο πριν συμπληρωθούν τα έξι λεπτά, με τον Παπαπέτρου, όμως η ομάδα του Σφαιρόπουλου με έξι πόντους στο τέλος μάζεψε τη διαφορά, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο το σκορ να είναι 31-28 υπέρ των «πράσινων».

Το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο ήταν μοιρασμένο. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 33-33 με τον Πρίντεζη, ενώ στη συνέχεια το… κουπί τράβηξαν ο Σίνγκλετον για τον Παναθηναϊκό και ο Παπανικολάου για τους «ερυθρόλευκους». Στο 30’ το σκορ ήταν στο 48-45 υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ, ενώ στον επίλογο ο Αμερικανός του «τριφυλλιού» πάτησε το γκάζι και αναδείχθηκε MVP του αγώνα.

Ο Σίνγκλετον στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έστειλε την ομάδα του στο +8 (53-45), ενώ με τους Τζέιμς και Ρίβερς να βάζουν τα δικά τους… λιθαράκια η διαφορά έφτασε +16 (63-47), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός που έδειχνε να χάνει τις δυνάμεις του συμβιβάστηκε με την ήττα, ωστόσο κράτησε τη διαφορά, χάνοντας με το τελικό 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.