Παρασκευή 20 Απριλίου 2018

Αναγκασμένος να κερδίσει στην Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός, ήττα στο ΟΑΚΑ

Αναγκασμένος να κερδίσει στην Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός, ήττα στο ΟΑΚΑ | in.gr

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ με 89-82 επί του Παναθηναϊκού, κάνοντας το 1-1 στη σειρά των πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν την αδυναμία τους στα ριμπάουντ (18 έναντι 37 της Ρεάλ) και την αστοχία τους έξω από τη γραμμή των 6,75μ., με αποτέλεσμα να ηττηθούν και να αναζητούν πλέον νίκη στην ισπανική πρωτεύουσα.

Το παιχνίδι
Στην αρχή της αναμέτρησης οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν να προηγούνται με 15-7, είδαν τις βολές και τα χαμένα ριμπάουντ να τους κοστίζουν.

Η Ρεάλ, κερδίζοντας κατά κράτος την μάχη για τα ριμπάουντ, επέστρεψε γρήγορα στο σκορ και με με ένα επιμέρους 4-11 γύρισε το παιχνίδι σε 25-27.

Πέιν και Ντένμον προσπαθούσαν απεγνωσμένα να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, ωστόσο τα συνεχόμενα φάουλ επέτρεπαν στην Ρεάλ να πετυχαίνει εύκολους πόντους από την γραμμή των βολών.

Οι προσπάθειες των δύο Αμερικανών απέδωσαν καρπούς, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 40-36 υπέρ των «πρασίνων».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς βρέθηκε να κερδίζει με 7 πόντους.

Στην συνέχεια το ματς έγινε «ροντέο», με τους Ισπανούς να έχουν το μομέντουμ και με ένα 18-5 να προηγούνται με 57-51 (26′).Η απάντηση ήταν άμεση και ο Παναθηναϊκός μείωσε γρήγορα σε 57-59.

Ρέγιες και Κάρολ πετυχαίνοντας συνεχόμενα τρίποντα, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Παναθηναϊκού και να ανεβάσουν την διαφορά πάλι στους 7 πόντους (61-68).

Πέιν και Ντένμον συνέχισαν τις προσπάθειές τους και στην 4η περίοδο, ισοφαρίζοντας σε 68-68. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ελέγξουν την αναμέτρηση και να μην χάσουν το προβάδισμα.

Παρά τις ηρωικές προσπάθειές του Τζέιμς στο φινάλε με 1:20», η Ρεάλ κατάφερε να ολοκληρώσει το μπρέικ και να μεταφέρει την σειρά στην Μαδρίτη (την Τετάρτη 25/4 στις 19:45).

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μάικ Τζέιμς 20 πόντους, ενώ «δήμιοι» του Παναθηναϊκού ήταν οι Ρέγιες και Κάρολ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 95-67
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 82-89