Τρίτη 18 Ιουλίου 2017

Εντυπωσίασαν οι Έλληνες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου

Δύο μετάλλια, εκ των οποίων ένα χρυσό, αλλά και ένα παγκόσμιο ρεκόρ, ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός του ελληνικού στίβου κατά τη διάρκεια...

της 4ης ημέρας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο Λονδίνο.

Ο Μιχάλης Σείτης, μετά από εκπληκτική κούρσα, κατέκτησε την κορυφή των 400 μέτρων κατηγορίας Τ44 με επίδοση 51.41. Ο Ροδίτης πρωταθλητής, ο οποίος είναι και κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνισμα από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, χάρισε στην Ελλάδα το τρίτο συνολικά μετάλλιο έως τώρα στη διοργάνωση, αφού λίγο νωρίτερα σήμερα, ο Χρήστος Κουτούλιας βρέθηκε στην δεύτερη θέση του πόντιουμ των νικητών στο τριπλούν κατηγορίας Τ47. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 13 μέτρα 84 εκατοστά που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, στο πρώτο κιόλας άλμα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Όλα τα άλματα του Κουτούλια ήταν έγκυρα και μετρήθηκαν πάνω από 13.50 μέτρα. Αναλυτικά: 13.84 (+1.1), 13.60 (+1.0), 13.78 (+0.9), 13.51 (+0.8), 13.64 (+1.0), 13.70 (+1.0).

Παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα εις μήκος κατηγορίας Τ43, πέτυχε ο Γιάννης Σεβδικαλής. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος αγωνίστηκε στον μικτό τελικό κατηγοριών 43/44, στην τρίτη προσπάθεια προσγειώθηκε στα 6 μέτρα 21 εκατοστά, επίδοση που είναι κατά 21 εκατοστά μεγαλύτερη από το παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει ο ίδιος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ. Παράλληλα, ο Σεβδικαλής κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό, στον οποίο όλοι οι αντίπαλοί του ήταν κατηγορίας Τ44.

Στη σφαιροβολία κατηγορίας F36, ο Γιώργος Βαγιανόπουλος κατετάγη 6ος με 11.96, ενώ στα 200μ. Τ37, ο Ιάσονας Γαντές ήταν 4ος στην πρώτη προκριματική σειρά με 26.57 και αποκλείστηκε από τον τελικό.