Σάββατο 9 Ιουνίου 2018

Τρίτος και… καλύτερος ο ΠΑΟΚ! «Σκούπισε» τον Προμηθέα

Τρίτος και… καλύτερος ο ΠΑΟΚ! «Σκούπισε» τον Προμηθέα | Newsit.gr

Πρώτος... κάτω από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό! Την τρίτη θέση του πρωταθλήματος της Stoiximan.gr Basket League κατάφερε να κατακτήσει ο ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν μέσα στο “Τόφαλος” τον Προμηθέα με 91-79 και έκαναν το 3-0 στη σειρά των “μικρών” τελικών.

Ιδανικό… επίλογο σε μια χρονιά που δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν την 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, “σκουπίζοντας” τη σειρά των “μικρών” τελικών με τον Προμηθέα.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Πάτρα με 91-79 του Προμηθέα, έκανε το 3-0 και τερμάτισε τρίτος μετά από 7 χρόνια! . Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα έως και την 3η περίοδο, αλλά ο «δικέφαλος του Βορρά» με μία φανταστική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο κι ένα επιμέρους σκορ 31-12 γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα) και Φιλ Γκος (επίσης 21 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Λίποβι και Γερομίχαλός με 19, αλλά και ο Χόλ με 13 π.