O ΟΦΗ έχει ξεκινήσει ο παιχνίδι με τερματοφύλακα το Δασκαλάκη, δεξί μπακ τον Μπούρμπο, αριστερό τον Μιλιάζες και στόπερ τους Ζόρο - Τριποτσέρη. Αμυντικοί χαφ είναι οι Μακρής - Κάλαϊτζιτς με το Φραγκουλάκη μπροστά. Από τα δεξιά ο Ζε Εντουάρντο, αριστερά ο Περογαμβράκης και στην κορυφή της επίθεσης ο Παπάζογλου.
Από την άλλη πλευρά ο Άρης αγωνίζεται με τερματοφύλακας ο Διούδης, ακραίοι μπακ οι Ψυχογιός, Μαργαρίτης και στόπερ οι Πουλίδο - Έλσνερ. Αμυντικοί μέσοι οι Νταμαρλής - Τριανταφυλλάκος και μπροστά ο Τάτος. Στα άκρα της επίθεσης οι Ίμπε και Σταυρόπουλος και προωθημένος ο Αγκάνθο.
Με το καλημέρα ο ΟΦΗ πιέζει με στημένο. Περνά όμως ανεκμετάλλευτο.
2' Κόκκινη κάρτα στον Έλσνερ για σκληρό μαρκάρισμα στον Παπάζογλου! Με δέκα παίκτες θα παίξει ο Άρης για τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα.
Τα αριθμητικά δεδομένα του ματς αλλάζουν για τον ΟΦΗ ο οποίος καλείται να το εκμεταλλευτεί για να φτάσει στο στόχο του που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση των τριών βαθμών
4' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη, ο Μακρή πήρε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Διούδης εντυπωσιακά απομάκρυνε σε κόρνερ.
Πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τον ΟΦΗ να έχει μπεί πολύ δυνατάστο παιχνίδι , εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλα και την κατοχή της μπάλας.
11' Άστοχο σουτ του Μπούρμπου, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Πρεσάρει ψηλά ο Άρης εδώ και μερικά λεπτά προκειμένου να μην επιτρέψει στον ΟΦΗ να κάνει το παιχνίδι του.
14' Κίτρινη κάρτα στον Κάλαϊτζιτς.
15' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι και είναι για τον Άρη, ο Κύργιας στη θέση του Σταυρόπουλου.
Ο Άρης έχει καταφέρει εδώ και μερικά λεπτά να "παγώσει" το ρυθμό του αγώνα.
Η κατοχή μέχρι στιγμής είναι στο 67-34 υπέρ του ΟΦΗ
25’ Ο Άρης παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έχει καταφέρει να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να κρατάει τη μπάλα στα πόδια του.
28' Άστοχο σουτ του Φραγκουλάκη από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
30' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τάτου, ο Νταμαρλής έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Δασκαλάκη.
31' Σουτ του Κάλαϊτζιτς από το ημικύκλιο, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
33' Σέντρα του Μπούρμπου από δεξιά, κεφαλιά του Παπάζογλου, ο Διούδης εντυπωσιακά σε κόρνερ.
34' Σέντρα του Φραγκουλάκη από δεξιά, κεφαλιά του Μακρή από το ύψος του πέναλτι, ο Διούδης μπλόκαρε.
36' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κουτσιανικούλης αντί του Κάλαϊτζιτς.
Πιο κινητικός είναι στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ, ωστόσο λείπει η κλασική ευκαιρία.
41' Εκτέλεση φάουλ του Τάτου πίσω από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Δασκαλάκη.
Ο ΟΦΗ έχει την κατοχή, κυκλοφορεί τη μπάλα αλλά δυσκολεύεται να απειλήσει.
45+2' Σέντρα του Ζε Εντουάρντο, κεφαλιά του Περογαμβράκη στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα κατέληξε άουτ.
Εναρξη Β' Ημιχρόνου
Xωρίς επιπλέον αλλαγές οι δύο ομάδες
47' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες για μαρκάρισμα στον Τάτο.
Τίποτα το αξιοσημείωτο από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγών με τον ΟΦΗ να
51' Εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη από δεξιά, κεφαλιά του Ζόρο στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα έφυγε άουτ.έχει την μπάλα στα πόδια του την περισσότερη ώρα.
52' Δυνατό σουτ του Ζε Εντουάρντο από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Διούδη.
53' Γκολ 1-0! Ο Κουτσιανικούλης αφού συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Περογαμβράκη, έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Διούδη.
55' Κίτρινη κάρτα στον Πουλίδο για μαρκάρισμα στον Παπάζογλου.
56' Εκτέλεση φάουλ του Περογαμβράκη από δεξιά, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Διούδη.
Ο ΟΦΗ συνεχίζει επιθετικά
60' Εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη από αριστερά, κεφαλιά του Ζόρο από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Διούδη και κατέληξε άουτ.
Σαφώς ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ, που κυνηγάει το δεύτερο γκολ για να "κλειδώσει" το ματς.
67' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Λαμπρόπουλος αντί του Περογαμβράκη.
68' Κάθετη πάσα του Ζε Εντουάρντο, ο Διούδης βγήκε έγκαιρα και μάζεψε προ του Κουτσιανικούλη.
71' Αυτογκόλ του Ίμπε 2-0. Εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη από αριστερά, ο Ίμπε στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη.
Το αυτογκόλ του Ιμπε καθιστά τον ΟΦΗ απόλυτο φαβορί για τη νίκη.
75' Αλλαγή για τον Άρη, ο Μανιάς στη θέση του Αγκάνθο.
77' Ωραία προσπάθεια και σουτ του Κουτσιανικούλη από δεξιά, ο Διούδης απομάκρυνε.
79' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μακουκούλα στη θέση του Παπάζογλου.
79' Εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες από δεξιά, ο Διούδης απομάκρυνε σε κόρνερ.
80' Αλλαγή για τον Άρη, ο Παπαδόπουλος αντί του Νταμαρλή.
84' Σουτ του Ζε Εντουάρντο από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε άουτ.
Δύο λεπτά του έξτρα χρόνου

* Με μαύρες εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο ΟΦΗ, με κίτρινες ο Άρης.
*Αρκετός κόσμος αυτή την ώρα στις εξέδρες του «Γεντί Κουλέ».
Ο ΟΦΗ είναι η μοναδική ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα, που μετά από 9 αγωνιστικές δεν έχει καταφέρει να κερδίσει. Στα 9 πρώτα παιχνίδια, έχει 3 ήττες (και οι τρεις εκτός έδρας) και 6 ισοπαλίες, εκ των οποίων οι 5 σε ισάριθμα παιχνίδια στο γήπεδό του!
Ο ΟΦΗ έχει το πάνω χέρι στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο Ηράκλειο. Οι  συνολικές νίκες του ΟΦΗ είναι 19 έναντι 8 του Άρη, ενώ 3 ματς έληξαν ισόπαλα. Τα γκολ αποδεικνύουν τις μεγάλες σε έκταση νίκες των γηπεδούχων, αφού είναι 54-24 υπέρ τους!

ΟΦΗ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Κάλαϊτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Μπούρμπος, Φραγκουλάκης, Μακρής, Μιλιάζες.
Στον πάγκο κάθονται οι: Φερνάντες, Κουτσιανικούλης, Μακουκούλα, Λαμπρόπουλος, Σβασίγια, Στάθης, Νιμανί.
Άρης (Ζόραν Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Πουλίδο, Τριανταφυλλάκος, Αγκάνθο, Τάτος, Μαργαρίτης, Ίμπε, Σταυρόπουλος, Νταμαρλής, Ψυχογιός, Έλσνερ.
Στον πάγκο κάθονται οι: Θεσσαλονικείς είναι οι: Μπουζάνης, Κύργιας, Σουνάς, Αγγελούδης, Τσουμάνης, Παπαδόπουλος, Μανιάς.
Διαιτητής: Σπάθας
Βοηθοί: Ακρίβος Φαντόπουλος
4ος διαιτητής: Παπαπέτρου