Έλληνες “ταυρομάχοι” λύγισαν τους Ισπανούς - Εθνική... αντεπίθεση στο Eurobasket

- Όταν όλοι την έχουν ξεγραμμένη, η Εθνική δείχνει πως έχει... basketBALLS
- Η Γαλανόλευκη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε τον κακό της... δαίμονα, την Ισπανία με 79-75
- Σπανούλης με 20 πόντους ο πρώτος σκόρερ της ομάδας. Καϊμακόγλου με 11 και Μπουρούσης - Πρίντεζης με 10 ακολούθησαν
- Με την ψυχολογία στα ύψη πλέον πάει στο παιχνίδι με την Σλοβενία η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι

Επική εμφάνιση από την Ελληνική ομάδα που νίκησε τους κατόχους του τίτλου Ισπανούς με 79-75, μπήκε με το... δεξί στην δεύτερη φάση του Eurobasket και πλέον κρατά στα χέρια της την πρόκριση στην οκτάδα.

Η Γαλανόλευκη ξόρκισε μια... κατάρα 11 ετών κόντρα στους Ίβηρες και με νίκες στα ματς που ακολουθούν με Σλοβενία και Κροατία παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά τη διοργάνωσης. Κορυφαίοι για την Εθνική Σπανούλης και Μπουρούσης. Φερνάντεθ και Γκασόλ ξεχώρισαν από τους αντίπαλους

Με οδηγό τον Φερνάντες οι Ισπανοί – Ούτε με... αίτηση βολές η Εθνική

Η Εθνική ξεκίνησε το ματς με την άμυνα της να είναι περισσότερο συγκεντρωμένη πάνω στον Γκασόλ (η αποστολή του Καββαδά που ξεκίνησε το ματς). Οι Ισπανοί όμως εκμεταλεύτηκαν τις ικανότητες του Ρούντι Φερνάντες και την ευστοχία τους στα τρίποντα (αντίθετα με εμάς που βρίσκαμε... σίδερο) και “έχτισαν” μια διαφορά, την οποία δεν μπορέσαμε να μειώσουμε (άστοχοι και στις βολές οι διεθνείς με 9-14). Στο 16-26 “έκλεισε” η πρώτη περίοδος.

Υποδειγματικό δεύτερο δεκάλεπτο - Σούπερ Σπανούλης και... άμυνα– 10 λάθη οι Ισπανοί

Η περιφερειακή άμυνα της Γαλανόλευκης βελτιώθηκε στην δεύτερη περίοδο (βοήθησε η είσοδος του Μπράμος) και ανάγκασε τους Ισπανούς να υποπέσουν σε λάθη. Η Εθνική ευστόχησε απ' την γραμμή των 6,75 (από τις βολές συνεχίσαμε να... πετάμε πόντους) ,αναγκάζοντας τους Ίβηρες να.. αγχωθούν. Τα τρίποντα του Σπανούλη, δύο λεπτά πριν οι δυο ομάδες πάνε στην ανάπαυλα, έβαλαν την ομάδα του Τρινκιέρι μπροστά με 37-24, αλλά μας βγήκε... πονοκέφαλος από τον Ζήση, που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού. Οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με την Εθνική να προηγείται με 41-38 και τον Μαρκ Γκασόλ να έχει φορτωθεί με τρία φάουλ.

“Αφλογιστία” στην επίθεση σχεδόν 5 λεπτών για Εθνική

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε τραγικά για την Εθνική, που έκανε πάνω από 5 λεπτά να σκοράρει (!) και είδε τους Ισπανούς να περνούν μπροστά στο σκορ. Επικρατώντας κατά κράτος στα ριμπάουντ και με σκόρερ τον Φερνάντες και τον Γκασόλ, οι Ίβηρες πήραν ένα μικρό προβάδισμα, παρά τα καλάθια του Πρίντεζη. Το.. επιθετικό λήθαργο της Γαλανόλευκης συνεχίστηκε (ο Σπανούλης δεν σκόραρε) κι έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-52 υπέρ των Ισπανών

Το δεκάλεπτο της... κρίσης

Οι Ίβηρες κράτησαν μικρό προβάδισμα στα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου, αλλά διαδοχικοί πόντοι του Σπανούλη έφεραν το ματς στα ίσα (64-64). Το ματς δεν ήταν κατάλληλο για καρδιακούς στο τέλος, με την Γαλανόλευκη να είναι μπροστά με τα καλάθια του Μπουρούση. Το τρίποντο του Μπράμος, 1 λεπτό πριν τη λήξη έπεσε σαν... μαχαιριά στους Ίβηρες, όπως και αυτό του Μουμπρού στην ελληνική άμυνα. Οι διεθνείς έδειξαν ψύχραιμοι στο τέλος κι έτσι πήραν αυτή τη μεγάλη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4, Σπανούλης 20, Περπέρογλου, Φώτσης, Παπανικολάου 5, Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11, Μπράμος 8, Πρίντεζης 10

Ισπανία (Χουάν Αντόνιο Ορένγκα): Αγκιλάρ 3, Φερνάντεθ 20, Ροντρίγκεθ 3, Ρέι, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9 (11 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 4, Γιούλ 2, Γκασόλ 20, Γκάμπριελ, Μουμπρού 3

Διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Άντεμιρ Ζουράποβιτς (Βοσνία), Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία)