Παρασκευή 30 Δεκεμβρίου 2016

Ηττήθηκε στο Καζάν ο Παναθηναϊκός με 83-81 από την Ούνιξ

O Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε την Παρασκευή στο Καζάν, γνωρίζοντας την ήττα με 83-81 από την Ούνιξ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής των ομίλων της Euroleague.

Με αυτή την ήττα τους οι «πράσινοι» κλείνουν το 2016 με ρεκόρ 9-6 στη διοργάνωση, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση στη βαθμολογία.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους , ενώ από το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης που πέτυχε 23 (ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση) και έδωσε 6 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Σίνγκλετον και Καλάθη να είναι ασταμάτητοι δίνοντας από νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα τους (19-13 στο 10΄). .Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με δύο καρφώματα του Ουίλιαμς μείωσαν στο καλάθι αρχικά στους 4 (22-18) και στην συνέχεια με ακόμα ένα κάρφωμα, αυτή την φορά από τον Λάνγκφορντ ,ισοφάρισαν σε 24-24 στο 14΄. Ο Καλάθης όμως είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και με άξιο συμπαραστάτη τον Τζέιμς έστειλαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (44-35).

Ο Καλάθης συνέχισε το «βιολί» του και στην δεύτερο ημίχρονο και με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 50-44 στο 22΄. Σε αυτό το σημείο άρχισε να παίρνει μπροστά ο Λάνγκφορντ και με συνεχόμενους πόντους του και ένα τρίποντο του Αντίποφ η Ούνιξ μείωσε στους 5 (56-51 στο 26΄). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με ένα σερί 5-0 πήρε ξανά διψήφια διαφορά (61-51). Οι γηπεδούχοι όμως για ακόμα μια φορά δεν το έβαλαν κάτω και με ηγέτη τον Λάνγκφορντ μείωσαν στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-63).

Ο αμερικάνος γκαρντ της Ούνιξ με τρίποντο στο 31’ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την ομάδα του (68-67). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ. Σχεδόν τρία λεπτά πριν από την λήξη ο Μπουρούσης με τρίποντο έκανε το σκορ 78-77.

Ακολούθησαν όμως μερικές κακές επιλογές του Παναθηναϊκού στην επίθεση, που έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να ξεφύγει με 5 πόντους (83-78) με μόλις 40΄΄ να απομένουν για το τέλος. Οι «πράσινοι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν στο καλάθι (83-81) με τρίποντο του Ρίβερς.

Ο Λατάβιους αστόχησε σε δίποντο για την Ούνιξ αλλά ο Νίκολς δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση αφού το σουτ που επιχείρησε στην εκπνοή ήταν άστοχο.