Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Παναθηναϊκός και ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ είναι οι δύο πρώτες ομάδες που πήραν την Τετάρτη το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινοι», που είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρώτο ματς και το 4-0 επί του Αστέρα Τρίπολης, επικράτησαν και στο δεύτερο παιχνίδι στην Αρκαδία, με γκολ του Νίκου Μαρινάκη στις καθυστερήσεις.

Λίγο αργότερα, η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Πλατανιά με 3-0 στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία του πρώτου ματς, θα διεκδικήσει ένα εισιτήριο για τον τελικό. Η αποβολή του Μπανανά, από την πλευρά των Κρητικών, στο 13’ διευκόλυνε το έργο των γηπεδούχων, που άνοιξαν το σκορ ένα λεπτό αργότερα με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου και έκαναν το 2-0 στο 28’ με τον Αραούχο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιόχανσον στο 59’.

Αύριο, Πέμπτη, θα ολοκληρωθεί το παζλ της τετράδας, με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενεί την Ξάνθη στις 17:15 (2-1 υπέρ του το πρώτο ματς) και τον Ατρόμητο να υποδέχεται τον Ολυμπιακό στις 19:00, στη ρεβάνς του 0-0.