Κυριακή 28 Μαΐου 2017

Πρώτη νίκη ο Ολυμπιακός, 63-58 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου της Basket League, καθώς επικράτησε 63-58 του Παναθηναϊκού Superfoods στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Μπουρούση και Σίνγκλετον να σκοράρουν, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 και ξέφυγε 10-4, έχοντας εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Παπαπέτρου και Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε νέο τρίποντο στη συνέχεια σημειώνοντας το 13-6. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 19-10, χάρη σε τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Γιανγκ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα τρίποντο με τους Ρίβερς και Παπανικολάου, ενώ με καλάθι του Ουότερες ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 11 (24-13). Η συνέχεια άνηκε στον Παναθηναϊκό, καθώς οι παίκτες του Τσέαβι Πασκουάλ έτρεξαν σερί 10-0 με τους Γκιστ, Ρίβερς, Καλάθη και Μπουρούση να σκοράρουν και μείωσαν στον πόντο. Με τρίποντο του Φώτση οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 27-26, ενώ ο Γκριν λίγο αργότερα απάντησε και σημείωσε το 31-29. Με βολές από τους Μιλουτίνοφ και Μπιρτς οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με σκορ 35-31, ενώ ο Φώτσης διαμόρφωσε το 35-33 του πρώτου ημιχρόνου.