Κυριακή 28 Μαΐου 2017

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ, 90-74 τον Άρη

Η ΑΕΚ επικράτησε 90-74 του Άρη στο ΟΑΚΑ και πέτυχε το 1-0 στη σειρά των «μικρών τελικών» της Basket League. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έφτασε στη νίκη...

με επιθετικό πλουραλισμό και εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η σειρά μεταφέρεται στο Αλεξάνδρειο (31/5, 17:30), εκεί όπου οι Θεσσαλονικείς θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Η ΑΕΚ με ξέσπασμα στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου εξασφάλισε διψήφια διαφορά και πήρε τη νίκη, χωρίς τους τραυματίες ΜακΓκραθ, Ούκιτς. Επτά παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, εκ των οποίων οι δύο με νταμπλ νταμπλ (Μιλόσεβιτς 16π, 12ρ., Ελονού 11π., 11ρ.).

Από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Γιάνκοβιτς (17π., 11ρ.). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης αγωνίστηκε από το 24΄ χωρίς τον Καββαδά, ο οποίος αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74